Kombinacja CAFM z BMS i EMS niesie wielkie korzyści dla zarządzania energią w budynku. Sieć czujników obiektu zbiera informacje o tym w jaki sposób używane są poszczególne instalacje, części budynków oraz jak kształtują się zachowania użytkowników. Pozwala nam to na elastyczne dopasowanie do aktualnych wymagań i ograniczanie zużycia energii (np. na chłodzenie lub wentylację) w tych pomieszczeniach, które akurat nie są zajmowane. Dzięki statystykom specyfiki pracy użytkowników danego budynku system może przygotować konkretną część na okres intensywniejszego użytkowania. Według różnych badań systemy HVAC są odpowiedzialne za ok. 30-40% kosztów energii w budynku. Najbardziej efektywnie pracują wtedy kiedy ich obciążenie jest bliskie maksymalnemu. W rzeczywistości takie sytuacje występują rzadko. Dzięki informacjom o obciążeniu poszczególnych urządzeń i stref budynku możemy dopasować ich wykorzystanie do aktualnego zapotrzebowania. Analiza danych o zużyciu energii przez poszczególne systemy i urządzenia pozwala nam nie tylko sprawnie zarządzać i optymalizować zużycie energii ale również z wyprzedzeniem na ich podstawie przewidywać niepoprawną pracę, potrzebę konserwacji czy awarię. Takie rozwiązania są już używane w takich ikonach nowoczesnego budownictwa jak The Nest[1] w Zurychu, The Edge[2] w Amsterdamie czy siedziby Bloomberga[3] w Londynie.

Na rynku obecnych jest wiele podmiotów oferujących zarówno dostawę hardware’u (czujników, sterowników, konwerterów, serwerów etc.) jak i gotowe oprogramowanie. Rozwiązania te mogą być również szyte na miarę dla naszego budynku lub w modelu hybrydowym, kiedy rozwiązanie producenta jest bazą, która jest wzbogacona o dodatkowe potrzebne nam funkcje i moduły. W ostatnich latach dzięki dużej swobodzie w wykorzystaniu podzespołów i ich produkcji przybyło wiele rozwiązań przygotowanych przez polskie firmy, które są brane pod uwagę przy realizacji i obsłudze największych obiektów komercyjnych nie tylko w Polsce ale i na świecie. Poniższe zestawienie jest subiektywne i obrazuje jedynie najczęściej spotykane w Polsce rozwiązania z akcentem na polskich dostawców.

Dostawca[4] Rozwiązanie Kraj pochodzenia
APA Group BMS/EMS Polska
Bosch BMS Niemcy
Delta Controls BMS/EMS Kanada/Tajwan
Distech Controls BMS/EMS Polska
EcoDomus BMS/CAFM USA/Rosja/Polska
FMX CAFM USA
Global Control 5 – iSMA BMS/EMS Polska
Honeywell BMS/EMS USA
Johnson Controls BMS/CAFM USA
Profesal CAFM Polska
Sabur EMS Polska
Schneider Electric BMS/EMS Francja
Siemens BMS/EMS Niemcy
SmartIn CAFM/EMS Polska
SmartVent EMS Estonia
QR Maint CMMS/CAFM Polska
Queries CAFM/CMMS Polska
UpKeep CAFM/CMMS USA
UTC BMS USA
Velis Real Estate Tech Singu CAFM Polska
Wago BMS/EMS Niemcy

Budowane w Polsce budynki komercyjne  stają się coraz bardziej wymagające i dają coraz więcej narzędzi do ich optymalizacji. Rozwiązania do monitoringu energii dają nam ogromne możliwości do ograniczenia kosztów bez uszczerbku na jakości powierzchni oferowanej najemcom. Dzięki wdrożeniu CAFM unikniemy długich wymian mailowych i w łatwy sposób w obrębie jednej platformy przekażemy zgłoszenie gwarancyjne do generalnego wykonawcy. Problem z monitorowaniem działań obsługi technicznej i konieczność przygotowywania okresowych raportów zostanie zastąpiona dostępem w ramach platformy przedstawicieli właściciela do protokołów i automatycznie generowanych raportów. Starsze jak i nowe, klasy A czy B, wszystkie nieruchomości wymagają od nas ograniczenia kosztów ich utrzymania oraz ich wpływu na środowisko. Nie da się tego celu osiągnąć bez ciągłego monitorowania sytuacji i zarządzania procesami związanymi z obsługą budynku. Najemcy wymagają coraz wyższej jakości, nowoczesnych rozwiązań i możliwości elastycznego dopasowania powierzchni do ich potrzeb. Na szczęście mamy szeroki wybór rozwiązań CAFM, BMS i EMS oraz sposobów ich integracji tak by nasz budynek mógł wpasować się w ramy nieruchomości naszych czasów.

Przypisy:

[1] https://www.empa.ch/web/s604/nest_eroffnung?inheritRedirect=true

[2] http://www.plparchitecture.com/the-edge.html

[3] https://www.bloomberg.com/london/

[4] Definicje poszczególnych systemów i rozdział zgodnie z linią prezentowaną w https://www.i-scoop.eu/building-management-building-management-systems-bms/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *