Poza emocjami związanymi ze zdobywaniem bramek, Euro wiązało się z ogromnym wyzwaniem dla działów FM odpowiedzialnych za obsługę techniczną stadionów, aby piłkarskie popisy można było bezpiecznie oglądać.

Obszary za jakie odpowiadały zespoły FM podczas Euro 2024:
1. Zielone stadiony – na wielu stadionach, takich jak np. Allianz Arena w Monachium, wprowadzono rozwiązania proekologiczne: panele słoneczne, systemy zbierania wody deszczowej i energooszczędne oświetlenie LED, a system BMS pozwolił na optymalizację zużycia energii.
2. Kontrola tłumu – na Euro 2024 wykorzystywano technologię rozpoznawania twarzy opartą na AI, która pozwalała na identyfikację osób stwarzających potencjalne zagrożenie (np. kibiców z zakazami stadionowymi). Kamery wyposażone w AI monitorowały i analizowały tłum w poszukiwaniu nietypowych zachowań.
3. Systemy ewakuacyjne – na wszystkich niemieckich stadionach, przed rozpoczęciem Euro, przeprowadzono symulacje przepływu tłumów w przypadku niebezpieczeństwa. Skorzystano z systemów wykorzystujących algorytmy uczenia maszynowego opartych na AI, które analizują dane o strukturze stadionu, rozmieszczeniu trybun, liczbie widzów i ich zachowaniu w sytuacjach kryzysowych i obliczają optymalne trasy ewakuacyjne, uwzględniając możliwe przeszkody i zatory.
4. Utrzymanie murawy – to duże wyzwanie, na przykład na Stadionie Olimpijskim w Berlinie używano specjalnych lamp UV, aby wspomagać wzrost trawy w miejscach, gdzie naturalne światło jest ograniczone.

Facility Management wraz z innymi działami technicznymi to niewidzialna siła, która sprawia, że wielkie wydarzenia odbywają się bez zakłóceń. Na Euro ich praca pozwoliła kibicom emocjonować się piłkarskim widowiskiem w komfortowych i bezpiecznych warunkach.